Την Ε’ Δημοτικού επισκέφθηκε ο Καλύμνιος ναυτικός Μιχάλης Αρβύθης, στο πλαίσιο δράσεων των μαθημάτων του Μαΐου. Ο κ. Αρβύθης συζήτησε με τους μαθητές για τη ζωή του ναυτικού, την παράδοση του δελφινιού στην Αρχαιολογική Υπηρεσία, τη γρήγορη μεταφορά ασθενών και επιβατών στο νησί της Κω υπό άσχημες καιρικές συνθήκες καθώς και την αυτοθυσία σε κρίσιμες καταστάσεις με τις τουρκικές προκλήσεις! Παρακολουθήσαμε αποσπάσματα από την εκπομπή “365 Στιγμές” της ΕΡΤ, όπου ο κ. Μιχάλης μιλάει για την Ψέριμο και τη ζωή εκεί! Γίνεται μια σημαντική προσπάθεια να ανακαινιστεί και να διατηρηθεί το σχολείο της Ψερίμου!

Η συγκίνηση ήταν μεγάλη και τον ευχαριστούμε θερμά για σημαντικές στιγμές της ζωής του που μοιράστηκε μαζί μας!

Υπεύθυνος εκπ/κός: Ζαφειρίου Σταύρος